5 LAUAMÄNGU MILLEGA LAPSED LUGEMIST HARJUTAVAD

5 LAUAMÄNGU MILLEGA LAPSED LUGEMIST HARJUTAVAD

Mäng on lapse jaoks loomulik tegevus. Mängu kaudu laps sageli jäljendab palju seda mis toimub täiskasvanute maailmas, ta kasutab tegevuste elluviimisel palju oma fantaasiat. Iga korraga ta õpib midagi uut. Kui ta selle taustal nagu möödaminnes saab harjutada lugemist või lausa tähti selgeks õppida on kindlasti lapsevanema jaoks rõõmustav ja lapse jaoks lihtne ning lõbus.

Ning siis on juba mõnusalt lihtsalt lapsi suunata raamatuid lugema. Sest usume, et ei ole olemas väikelast, kellele ei meeldi raamatuid vaadata või jutte ja luuletusi kuulata ning lõpuks ise lugeda.

Lauamängude mängimine on vahva ja sisukas koosolemine – väärt aeg, mida saab veeta koos alates pisipõnnieast, mil ema-isa suunamine ja abistamine loob turvatunde ning laps saab nautida vanemate tähelepanu. Nii nagu igaõhtune unejutu lugemine lastele on paljude perede tore traditsioon, mis paneb punkti tegusale päevale ja annab alguse ilusatele unenägudele.

Olgem loovad ja nautige oma lapse kasvamist raamatulapseks. Selle toetavaks tegevuseks tutvustame mõnda vahvat lauamängu, millega saavad lapsed lugemist harjutada.

Lugemise eelduseks on tähtede tundmine. Tactic lauamäng Tähestikumängus õpivad lapsed tähti ja tähestikku lõbusal moel. Tuleb veeretada täringut, liiguta nuppe mängulaual ja lahenda ülesandeid. Iga õnnestunud soorituse eest saab mängija punktimärgi. Kui kõik märgid on kasutatud, siis mäng lõpeb ning see mängija kes neid kõige rohkem kogus ongi võitja.

Paljude laste lemmiktegelane Lotte on peategelane vahvas tähemängus. Tactic lauamängu Õpime tundma tähti ja sõnu Lottega komplektis on lausa neli erinevat lauamängu:

LOTTE TÄHEMÄNG Koos Lottega õpib laps samm- sammult moodustama lihtsamaid sõnu. Vaata pilte ja loe sõnu, kasutades abivahendina 3 erineva raskusastmega mängualust. Mäng sobib ühele ja enamale mängijale.
ABC USSIKE: Õpi selgeks tähestik, pannes tähed õigesse järjekorda. Mäng sobib 1- 2 mängijale.
SÕNARALLI: Moodusta 2 minutiga nii palju sõnu kui võimalik, kasutades 10 täheplaadikest. Punkti saad iga tähe eest, mida kasutasid, võidab kõige enam punkte kogunud mängija. Mäng sobib kahele ja enamale mängijale.
PIIP!: Mängijad võtavad kotikesest tähti ja püüavad nii kiiresti kui võimalik moodustada 3 või enama tähega sõnu. Kiireim mängija hüüab piip!. Kes suudab kõige kiiremini moodustada kolm sõna? Mäng sobib kahele või enamale mängijale.


Need mängud sobivad juba 4- aastastele ning vanematele.

Kaardimängus Junior Alias saavad lapsed lugeda kokku sõnu ning seletada kaartidel olevaid sõnu ja arenda oma sõnavara. Kuna mäng on taskumõõdus, siis sobib see suurepäraselt kaasa võtta ka reisidele või maakodusse või vahet pole kuhu iganes- mängida saab seda ükskõik kus ja millal tahes. Seda saab mängida eraldi või suurema mängu lisaosana – mängulust on tagatud alati.

Tactic reisimängus Joonista ja arva saab nii harjutada nii lugemist kui joonistamist. Aega mõõtev liivakell lisab põnevust, sest arvama peab, mida joonistatud on, selle tühjenemise jooksul.

Need mängud sobivad juba 5- aastastele ning vanematele.

Natuke vanematele (8+) on mõeldud näiteks Tactic lauamäng Sõnasõda, mis on üks õige tempokas sõnamäng. Mängus tuleb pöörata ümber liivakell, täita tähealus kaartidega, välja mõelda kiiresti sobiv sõna ja öelda see. Liivakella pööratakse uuesti enne iga uue sõna lausumist ja kunagi ei tea, kui kaua läheb aega tegutsemiseks enne, kui see tühjaks jookseb. Sõnasõda hoiab mängijat põnevil lõbusas tähtede ja sõnade maailmas.

Kuid mitte ainult toas ei saa tähti õppida ja lugemist harjutada.

Õue-tähestikumatid on lapiga puhastatavad plaadid, mis sobivad paljudeks õuemängudeks tähestiku ja sõnadega. Suurepärane vahend tutvustada lastele tähti ja kirjutamist. Iga täht on olemas väike- ja suurtähena. Näiteks võib need aeda laiali paigutada ja tähestikujahti pidada; kasutada võib neid liivas ja vees või teha tähestikujenka. Selle mängu vanusegrupp on 3+.

Looduslikule puitpinnale saab kirjutada kui lapsel on selleks puidust kirjutustahvlid. Kena täiendus tähtede ja numbrite õppele, sobib ideaalselt õue. Naturaalsed kirjutustahvlid on armas ja teistsugune lähenemine kirjutamisele ja loovusele. Kirjutada saab tahvlitele (veepõhiste) tahvlimarkeritega ja puhastada tahvlit lapiga. Iga tahvli ülaosas on ava, millega saab tahvlit riputada teile sobivasse kohta.

Nii toas kui õues sobib kasutada Muro by TTS tähestikukaarte millega luua tähejadasid, moodustada sõnu, sobitada kokku esemeid ja helisid ning teha muid tähtedega seotud tegevusi. Komplektis on väiketähed a–z. Sobivad kaardiraamidesse, mida müüakse eraldi.

Lõpetuseks

Ärge õpetage lapsi paaniliselt lugema, sest lugema õpivad nad ühel heal päeval niikuinii. Kui lapsel on olemas raamatu huvi, siis tuleb lugemine üsna valutult. Tuleb toetada ja julgustada, kui laps huvi tähtede ja lugemise vastu huvi tunneb, mitte sundida või asja ebameeldivaks teha. Kuid hea on luua kõik tingimused, et lapsel oleks võimalik seda loomulikku huvi üles näidata. Seega ostke koju täheklotsid, tähekaardid, erinevad lugemismängud jne.


Sa lisasid just toote ostukorvi:

Liitu uudiskirjaga ja saa 5% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 5% allahindlust oma esimeselt ostult!